EFSANE ZAMANA AYAK UYDURDU...

Dünyanın en ünlü müzik kutusu Wurlitzer, dünyanın en popüler mp3 çalarıyla işbirliği yaptı: efsane artık iPod da çalıyor!

Amerika’da jukebox kültürünün mimarı Wurlitzer, en popüler müzik kutusu OMT modeline iPod'u ekledi. OMT CD artık 100 cd'ye ek olarak 60 GB iPod ile birlikte 10.000'den fazla müzik parçası çalabiliyor.

Tasarımcı Paul Fuller’ın 1946'da yarattığı art deco tarzındaki 1015 modeli, tüm zamanların en albenili ve en çok satan müzik kutusu. Bugün üretilen One More Time nostaljik müzik kutusu, orijinali 1015 modelinin replikası.

Müzik tarihinin en eski çoklu müzik çalarıyla en yeni çoklu müzik çalarının buluşması Wurlitzer OMT CD iPod, Türkiye'ye Batı Otomat Sistemleri tarafından ithal ediliyor.


Ses sistemini de Bose Acoustimas Ses Sistemiyle yenileyen Wurlitzer OMT jukebox, ses kalitesinde artık daha da iddialı.

One More Time CD teknik özellikleri:
 • İster 50, ister 100 cd değiştirici
 • Yüksek kaliteli Philips lazer disk çalıcı
 • Bose Acoustimas ses sistemi
 • 2x55 watt RMS stereo amfi
 • Mikrofon çıkışı, harici amfi çıkışı, harici hoparlör çıkışı
 • 2 satırlı alfanümerik ekran
 • Mikroprosesör kontrollü programlama
 • Başlık kartlarıyla tüm parçaların tek tek sunumu
 • Parça seçme tuşlu uzaktan kumanda
 • 152 cm yükseklik
 • 81.5 cm genişlik
 • 64.0 cm derinlik
 • 157 kg
 • Siyah (Black Onyx) ve 45'lik plak çalan versiyonu

Wurlitzer Müzik Kutularının Tarihçesi

Wurlitzer: Jukebox kültürünün mimarı

Wurlitzer ailesinin müzik geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanır. 1853’te 24 yaşında Amerika’ya göç eden Rudolph Wurlitzer’in ataları, müzik enstrumanları üretim ve satışı konusunda Saksonya’da isim sahibiydiler.

 

Rudolph Wurlitzer, Wurlitzer şirketini 1856’da kurdu. Başlangıçta müzik enstrumanları ithal etti ve Amerika’nın büyük şehirlerinde satış mağazaları açtı. 1880’de de piyano üretimine başladı.

 

1896’da ilk bozuk para ile çalışan piyano “Tonophone”u piyasaya çıkardı.

 

20. yüzyılın sessiz film çağında sinema ve tiyatro orglarından çok büyük cirolar elde edildi. Zamanın en ünlü sinema orgu “Mighty Wurlitzer” hala bilinir.


Milyonlar için müzik

Şirketin kurucusunun küçük oğlu Farny Wurlitzer, 30’ların başında bir müzik kutusu mekanizması patentini satın aldı ve bunun mucidi Homer Capehart ile Paul Fuller adında başarılı bir tasarımcı ile anlaştı. Ve 78 plak çalabilen ilk müzik kutularının üretimiyle Wurlitzer’in “altın çağı” başladı. Wurlitzer, patlama yapan müzik kutusu pazarının %60’ını hızla ele geçirdi.

 

O dönemdeki “milyonlar için müzik”  sloganı ile Wurlitzer adı müzik kutuları ile eş anlamlı hale geldi.

1933 yılı Wurlitzer tarihinde bir dönüm noktası oldu. O zamana kadar piyano ve tiyatro orgları, Amerika’nın elit çevrelerine hizmet etmişti: o yıl ise Wurlitzer müzik kutuları ilk (P10) modeliyle her restoran ve barın müşterilerisiyle  tanıştı. Bir bozuk parayla 10 plaktan istediğinizi şarkıyı çalabiliyordunuz.


30’larda müzik kutusu “küçük adamın konser salonu” olmuştu.

 

Bu prensip bugün de aynı kaldı. Müşteriler bir jeton atıp müzik listesinden istediği parçayı çalabilir.  Bugünlerde CD’ler kullanılıyor ve 2000’den fazla parça arasından seçim yapılabiliyor. Ses kalitesi ışık hızıyla iyileşti ve müzik kutuları hemen her müzik beğenisini tatmin edebiliyor.


Dünyanın en çok satan müzik kutusu: Wurlitzer 1015

1946’da Wurlitzer 1015 büyük bir hit oldu. Savaş sırasında müzik kutusu üretimini durdurarak radar komponentleri gibi önemli savaş ürünleri üretmek durumunda kalan Wurlitzer’in mühendisleri, özellikle tasarımcı Paul Fuller, bu dönemde yeni müzik kutusu modelleri üzerinde çalışmayı sürdürdüler. Bunun sonucu, 1015 modeli oldu.

1946-1947 arasıdaki 18 aylık sürede bu makinelerden 56.000 adet üretildi ve satıldı. 1015’in istisnai tasarımı onu tüm zamanların en albenili müzik kutusu yaptı. 20. yüzyılın tüm diğer müzik kutusu modellerinden daha fazla sattı.

 

Müzik kutusunun altın çağı savaşı takip eden birkaç yıl daha sürdü. “Gümüş Çağ” 1950’lerde başladı. Tasarım değişti, 45’likler piyasaya çıktı ve müzik kutularına 100 müzik parçası koymak standart hale geldi. Müzik kutuları parlak krom kaplamaları ve sihirli ışıklarıyla girdikleri her bar ve kafede gözleri büyülüyorlardı. 1956’da Wurlitzer 100. yılı onuruna ilk 200 parçalık müzik kutusunu üretti.

Deutsche Wurlitzer GmbH 1986’da orijinali 1015 modelinden 40 yıl sonra, popülerliğini bugün bile kaybetmeyen modern teknolojili One More Time nostaljik müzik kutusunu piyasaya çıkardı.
 
Copyright 2008 All rights reserved Batiotomat.com